Andrzejki

Andrzejki w Domu Pomocy Społecznej

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w Wigilię dnia św. Andrzeja. Jest to wieczór wyjątkowy, gdyż zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy.

Najpopularniejsze zabawy andrzejkowe w jakich nasi mieszkańcy brali udział:

Zabawa taneczna gdzie praktycznie każdy mieszkaniec może  przy dobrym zespole muzycznym  potańczyć.

Lanie wosku. Jest to najbardziej znana – od wieków aż po dzień dzisiejszy – wróżba andrzejkowa.
Roztop wosk w małym naczyniu i lej na wodę przez ucho od klucza. Kształt woskowej figurki może wydawać się nieczytelny, ale gdy obejrzysz jego cień na ścianie, łatwiej dopatrzysz się zarysu. Mogą to być przeróżne kształty. Wystarczy odrobina fantazji a dowiesz się co czeka Cię w nadchodzącym roku.

Jabłko. Wróżba z jabłkiem polega na tym, aby tak obrać jabłko, by powstała jak najdłuższa obierzyna (skórka przerwana kolejny etap wróżby odsłania). Potem wróżący zamyka oczy, myśli o miłości i przez lewe ramię rzuca za siebie skórką. Kształt jaki ona przybierze, wskazuje na literę, od której będzie zaczynać się imię przyszłego wybrańca serca.

Karteczki z życzeniami. Do dużego naczynia ze szkła mieszkaniec wrzuca kilka kartek z zapisanymi na nich życzeniami. Potem powoli wlewamy do naczynia zimną wodę. Te karteczki, które wypłyną na wierzch, wskażą marzenia, które się spełnią w najbliższym czasie. Te, które opadną na dno, niestety szybko nie zostaną zrealizowane.

Spodeczki. Pod czterema spodeczkami umieszczamy kolejno : obrączkę, monetę i listek. Czwarty spodeczek zostawiamy pusty. Następnie dobrze mieszamy i wybieramy jeden z nich. I tak gdy wyjdzie nam:
obrączka – czeka nas miłość,
listek – ślub,
moneta – da nam pieniądze,
pusty spodeczek – nadchodzący rok niczego nam w życiu nie przyniesie.

Zobacz jak się bawią nasi mieszkańcy

DSC_0315
Andrzejki w Domu Pomocy Społecznej